Біля мобільного центру крові на площі Ринок, у четвер, 11 червня, із самого ранку було людно. Хтось прийшов здати кров уперше, хтось уже має досвід донацій. Не зупинили людей навіть дощ та злива – охочі продовжували приходити, щоб допомогти тим, хто зараз потребує крові.
Лише у першу годину роботи мобільного центру кров здали 19 донорів. Загалом вдалося зібрати 21,6 літрів крові для потреб військових та цивільних пацієнтів лікарень Першого територіального медичного об’єднання Львова.
Акцію провели до Всесвітнього дня донора крові в межах акції «Твоя кров. Моє життя. Наша перемога». Її реалізувала команда «Ветеран Медіа» за підтримки «Народної самооборони Львівщини», медиків Першого територіального медичного об’єднання Львова та мережі лабораторій «Ескулаб». Дітей учасників розважали аніматори дитячого розважального центру Dragon Park, фахівці Центру «Врятуй» проводили практичні навчання з домедичної допомоги, а донорів, які вже здали кров, пригощали Кафе Ринок.
«Я розумію, що моя кров може врятувати чиєсь життя», – говорить Уляна, яка цього дня вперше стала доноркою.

Про акцію дівчина дізналась з новинних телеграм-каналів і вирішила прийти.
«Я ще ніколи не була донором крові, це моя перша донація. Трохи хвилююсь, але налаштувала себе на те, що можу стати корисною для тих, хто потребує крові. В мене подруга вже є почесною доноркою, тому я завжди дивувалась її відвазі. Тепер і я тут. Навіть рада за себе, що змогла прийти», – зізнається Уляна.
Перед здачею крові кожен учасник проходив необхідне медичне обстеження. Сама процедура займала близько 15-20 хвилин.
Постійним партнером мобільних донацій є медична лабораторія «Ескулаб». Її фахівці проводять огляд донорів та допомагають організовувати забір крові. Цього разу учасникам акції також запропонували додатково здати аналізи на виявлення анемії.

«Донори сьогодні мали можливість безкоштовно перевірити ще й показники, пов’язані з анемією: вітамін В12, залізо, фолієву кислоту. Це важливі дослідження для всіх, а особливо для людей, які регулярно здають кров, адже навіть невелика втрата крові потребує уваги до свого здоров’я», – пояснює маркетологиня лабораторії «Ескулаб» Галина Куницька.
Вона і сама цього дня стала доноркою. З її слів, у теперішній час кров та її препарати дуже потрібні, тож закликає інших теж долучатися.
«Це швидко, комфортно, безпечно і все на високому рівні», – додала вона.

Серед учасників акції були четверо лікарів ветеринарної медицини. Про можливість здати кров вони прочитали у новинах, тому вирішили зареєструватися.
Хтось із них уже мав досвід донацій, а хтось прийшов уперше. Водночас хвилювання були майже у всіх.
Оксана вже двічі здавала кров і цього разу привела своїх колег. Серед них – Віталій. Він зізнається, що трохи переживав, напередодні звертав увагу на харчування і навіть намагався менше курити, аби все пройшло добре.
Крім донації, для відвідувачів підготували практичний урок із домедичної допомоги. Учасники мали можливість дізнатися, як діяти в критичних ситуаціях до приїзду медиків, а також отримати базові навички, які можуть допомогти врятувати життя.
Андрій і Настя з Центру «Врятуй», які проводять професійні тренінги з надання домедичної допомоги, наголошують: такі знання потрібні кожному.
За словами Андрія, зараз ризик надзвичайних ситуацій залишається високим, тому важливо вміти допомогти собі та людям поруч.
«За статистикою, близько 500 тисяч людей в Україні помирають від зупинки серця. Якщо б поруч були люди, які вміють робити серцево-легеневу реанімацію, певну кількість людей все ж би можна було врятувати. Так само часто критичними є ситуації з масивними кровотечами, коли правильні дії у перші хвилини можуть змінити результат», – каже Андрій.
Водночас, за його словами, якщо ще два-три роки люди більше цікавились уроками і практичними заняттями з надання першої домедичної допомоги, то зараз інтерес зменшився.
«На жаль, часто люди згадують про такі навички лише після надзвичайних ситуацій. Але знання краще отримати заздалегідь – тоді у потрібний момент буде менше страху і більше впевненості», – каже він.
Настя пояснює, що під час заходу вони підготували дві основні навчальні станції.
«Ми показуємо, як допомогти при зупинці серця і як зупиняти кровотечі. Люди мають знати, як накласти турнікет, як тампонувати рану, як користуватися дефібрилятором. Головне – не боятися діяти, бо саме страх часто заважає врятувати людину», – каже вона.

У цей час усередині мобільного центру кров здають Андрій та Володимир – працівники Львівської міської ради. Запрошення вони отримали електронною поштою.
Чоловіки не реєструвалися, тож довелось стояти в «живій» черзі. Андрій вже кілька разів був донором, а для Володимира донація була першою.
«Хвилювався, переживав, навіть було трохи страшно. Але зараз все добре. Вважаю, що виїзні донації дуже потрібні, бо люди часто не знаходять часу самостійно прийти у центри крові. А тут можна виділити пів години серед робочого дня, здати кров, тим самим зробити щось важливе для інших, – каже Володимир.
Для дітей, які прийшли разом із батьками, організували розважальну програму. Пригощали донорів, які вже здали кров, напоями від Кафе Ринок.

Учасники акції кажуть: такі заходи дають можливість не лише допомогти тим, хто потребує крові, а й відчути власну причетність до спільної справи. Адже одна донація може врятувати кілька життів, а регулярне донорство залишається одним із найпростіших способів допомоги.
Фото: «Ветеран Медіа»
