«Друге дихання» – український медійний проєкт, в рамках якого четверо захисників з ампутованими нижніми кінцівками та одна захисниця, що двічі пережила тяжкі бойові поранення, 28 січня розпочнуть експедицію на Кіліманджаро.
Сходження на висоту майже 6 тисяч метрів (5895 м) триватиме близько тижня в умовах розрідженого повітря, перепаду тиску та високої вологості. Для учасників експедиції, з протезуванням нижніх кінцівок, це надскладне завдання, що вимагає не тільки фізичної адаптації та підготовки, а й розробки особливої стратегії підйому.
Героями проєкту виступили захисники та захисниця з різних областей України. Учасники мають свій унікальний досвід та життєві історії, але сьогодні їх обʼєднує одна мета – здійснити сходження на найвищу точку Африки.
Ольга «ВИСОТА» Єгорова, захисниця з Дніпровщини, в минулому майстерка спорту з важкої атлетики та фітнес-тренерка. Наразі діюча військовослужбовиця. У перші дні повномасштабного вторгнення Ольга долучилася до волонтерського руху, а пізніше вступила до лав ЗСУ, де пройшла шлях від діловода до стрільчині. У 2023 році отримала важке осколкове поранення живота, а через три місяці ще одну травму під час бойового завдання. Наразі Ольга повністю відновилася та готова до експедиції на вершину в Африці.
Олександр «РАГНАР» Міхов, ветеран, спортсмен, громадський діяч та волонтер з Одеси. У юності досяг розряду в боксі та переміг у чемпіонаті Одеської області. З відзнакою закінчивши Національну академію Нацгвардії у 2015 році, доєднався до спецпідрозділу «Омега». Від початку повномасштабного вторгнення перебував на фронті, де, зазнавши поранення від протипіхотної міни, під час виконання бойового завдання, втратив кінцівку нижче коліна. Перший протез Олександр отримав у жовтні 2023 року. Наразі боєць веде активний спосіб життя, займається спортом, волонтерить та розвиває власний блог. Вже через рік після протезування Олександр взяв перше місце в Чемпіонаті України з пара-джіу-джитсу, а в листопаді 2024 року друге місце на Чемпіонаті світу в Абу-Дабі.
Владислав «ШАТЯ» Шатіло, військовослужбовець Державної прикордонної служби України. У 2014 році приєднався до добровольчого батальйону «Чернігів» та служив на Луганському напрямку. У 2015-2019 роках перебував у складі спецпідрозділу «Азов», воював на Маріупольському фронті та Світлодарській дузі. У березні 2019 року втратив праву ногу нижче коліна через вибух ворожої протипіхотної міни, а вже влітку отримав перший протез. У лютому 2022 року Владислав приєднався до Чернігівського прикордонного загону та брав участь в обороні рідного міста Чернігова. Нині Владислав активний учасник ветеранської спільноти і спорту, зокрема здобув золото й бронзу у змаганнях Warrior Games 2022 році у США. А минулоріч Владислав взяв срібло на чемпіонаті світу з бігу з перешкодами та став членом збірної «Strong spirit games 2024».
Роман «ДОБРЯК» Колесник, спортсмен з міста Тетієва, Київської області, кандидат в МС зі змішаних єдиноборств, колишній тренер з ММА, активний учасник Чемпіонатів України та Європи, боксер та репер. Вступив до лав ЗСУ на початку повномасштабного вторгнення, де воював у складі підрозділу “ССО Азов Київ”, а потім доєднався до Третьої окремої штурмової бригади. Важке поранення, а надалі ампутацію нижньої кінцівки, зазнав через уламок танкового снаряда під час успішного штурму. Отримавши протез у вересні 2022 року, Роман не втратив внутрішнього запалу до активного способу життя, наразі боєць продовжує займатися паркуром, боксом, розвиває власний бренд одягу, пише та читає реп, ходить у гори, активно волонтерить й веде блог.
Михайло «ГРИЗЛІ» Матвіїв спортсмен та захисник з Новояворівська, Львівської області. З 2021 року проходив службу у спецпідрозділі «Омега», де через протипіхотну міну під час зачищення позицій ворога втратив нижню кінцівку. Протез отримав у квітні 2023 року. Сьогодні Михайло активно займається спортом, відвідує заняття з боксу та бразильського джиу-джитсу. Зокрема, займається вейксерфінгом, подорожує, катається на сноуборді та організовує походи в гори.
Напередодні сходження «Ветеран Медіа» вдалося поспілкувався з двома учасниками експедиції – Михайлом та Романом. Герої проходили контрольне медичне обстеження в Національному реабілітаційному центрі «Unbroken» у Львові.
Хлопці пройшли кілька етапів обстежень, зокрема:
-Тест на рівень витривалості під час підйому на протезах;
– УЗД;
– Ехокардіограма серця;
– Детальний огляд хірурга;
– Реабілітолога;
– Травматолога;
– Фізичного терапевта;
– Протезиста на апараті Ottobock LASAR Posture для вимірювання осей навантаження пацієнта.
Лікарі запевняють, що хлопці перебувають у відмінній фізичній формі та готові до сходження. А своїм моральним настроєм та очікуваннями від підйому, хлопці поділилися з нами.
«У мене завжди, наскільки я пам’ятаю, ще з дитинства був доволі активний спосіб життя. Я завжди займався спортом, проводив час із користю, відкривав для себе щось нове. Загалом, у мене була така внутрішня тяга до чогось активного. І після ампутації та протезування це не те, щоб зникло або зійшло на нуль, а навпаки — після протезування мені стало ще цікавіше пробувати щось нове і робити те, що іноді людям з двома кінцями дається складно», — розповів Михайло.
Також хлопець поділився власною мотивацією щодо сходження та участі у проєкті:
«Можу сказати, що у мене дійсно є мета й бажання показати цей проєкт на якомога більшу аудиторію. Важливо, щоб військові, які також отримують поранення, усвідомлювали, що після важкого поранення життя не закінчується, його можна жити активно та рухатися вперед. Ще у 2023 році я побачив, як Рома отримав поранення і втратив ногу. Ми не служили разом, я просто спостерігав за Ромою в інтернеті, це було ще до мого поранення. Тобто я вже був на війні, але бачив в інстаграм, як хлопець переживає це, старається займатися, відновлюється. Пам’ятаю, як мене це тоді мотивувало: розуміння, що він не здається, рухається далі та старається жити на повну. І, в принципі, зараз у мене сталася така ж історія».
Напередодні початку підготовки до експедиції на Кіліманджаро Роман, учасник проєкту, підкорив найвищу точку України. Як зазначає захисник, до цього підйому він не бував на Говерлі взимку, і це був ще той виклик.
«Головне, що я можу підкреслити з останнього, – це те, що я три дні тому підіймався на зимову Говерлу. Там вже снігом було все засипано і повністю покрите льодом. Я підіймався в зимовому взутті та мав додаткові кішки на черевиках. І я зауважив, що це було досить важко зробити саме через додаткове навантаження, адже на протезі сам черевик важкий, плюс додаткова вага кішки. Це був одноденний підйом на Говерлу, а ми будемо чотири чи п’ять днів підійматися в умовах перепаду тиску та розрядженого повітря. На Кіліманджаро останній день штурму гори відбуватиметься так само в цих черевиках та кішках, і коли за спиною 5 днів підйому, а на шостий знов прийдеться вдягати це взуття, ще й на висоті близько шести тисяч метрів, це дійсно буде важко. Але я впевнений, що це реально».
«Друге Дихання» – це не лише сходження, а історія, яка буде задокументована. Адже восени 2025 року про проєкт у світовий та український кінопрокати вийде повнометражний документальний фільм. Над стрічкою працюватимуть професіонали, зокрема активні громадські діячі та військовослужбовці, які також є учасниками експедиції.
Одним із перших до команди долучився Олександр Педан – ведучий та співпродюсер проєкту. Олександр – український телеведучий та громадський діяч, який із 2015 року підтримує українських військових і в тилу, і на фронті. Режисеркою стрічки виступила Маша Кондакова – французько-українська режисерка документальних та художніх фільмів. Маша активно документує війну на сході України починаючи з 2014 року. Вона стала першою у Франції, хто представив фільм «Inner Wars» – про жінок на війні в зоні АТО, який показали на всіх континентах світу. Головним оператором став Сергій Михальчук – один із найвідоміших операторів України, власник «Срібного ведмедя» Берлінського кінофестивалю та нині діючий військовослужбовець. Серед найвизначніших робіт Сергія – «Довбуш», «Я, Ніна», «Дике поле» та «Поводир».
Вже з 24 січня у героїв розпочався процес акліматизації перед сходженням на вершину Африки. А протягом усієї експедиції лікарі Національного реабілітаційного центру «Unbroken» будуть підтримувати зв’язок та надавати онлайн-підтримку учасникам.
