Перебування під постійним напруженням вливає на психічне здоров’я захисника/-ниці, й коли побратим, який стояв пліч-о-пліч не повертається після виконаного завдання, це може зламати психічне становище бійця. “Чому він загинув, а я живий?” коли людина втрачає когось може виникнути синдром “вцілілого”, про це та, як підтримати у такій ситуації захисника/-ницю розповідає психологині Тетяни Єрмолаєвої, від платформи “Ти Як?”.
Втрата когось із близьких або ж перебування у ситуації, яка загрожує життю, чи якщо боєць стає свідком смерті інших, у нього може сформуватися синдром вцілілого.
Після такого знецінюється власний негативний досвід, людина відчуває сором та провину, оскільки вважає, що не доклала зусиль, аби врятувати життя.
Синдром вцілілого може бути частиною посттравматичного стресового розладу (ПТСР), та значно частіше причиною є стрес і глибокі переживання. І найбільш дієвою допомогою, як не дивно, є прості слова й турбота близьких.
Ось кілька порад від психологині Тетяни Єрмолаєвої:
Синдром вцілілого – це сильне відчуття провини через загибель рідної людини чи товариша та беззаперечна впевненість: “якби я встиг/повівся інакше, він був би живий”.
Найбільш дієвими є слова:
- “Твоєї провити в тому, що сталося, немає”;
- “Ти зробила усе що могла”;
- “Ти не міг вплинути на події”.
Синдром вцілілого формується через те, що свідок нещасного випадку фіксує свою “провину” в одній точці та вважає, що, якби міг повернутися саме у той момент і щось змінити, наслідки були б іншими.
У таких ситуацій потрібно розірвати минуле і теперішнє. У цьому може допомогти фахівець або близькі.
А також прості щоденні речі прослідкуйте, щоб близька вам людина…
- дотримувалася режиму дня;
- піклувалася про свій стан;
- мала щоденні рутинні справи дозувала час для горювання та не перебільшувала з візитами на кладовище;
- змогла врешті попрощатися із загиблою людиною та відпустити її.
Більше про ментальне здоров’я та підтримку ветеранів/-нок можна дізнатися за посиланням на канал ГО “Безбар’єрності”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад чотири тисячі медиків-переселенців вже працевлаштовані у нових регіонах.

1 коментар